Albotakowe wydarzenia

Filmowe poniedziałki

 

W każdy poniedziałek zapraszamy na filmowe doznania START godz.20:00

Ciekawe spotkanie

Spotkanie z Profesorem Janem Hartmanem, wtorek 25 lutego, g.18:00

 

Wieczór autorski Prof. Hartmana który opowie o swojej najnowszej książce "Głupie pytania - krótki kurs filozofii". Spotkanie ze znanym filozofem, politykiem i publicystą Janem Hartmanem. Prowadzenie: Michał Świątek

„Głupie pytania” Jana Hartmana to książka dla tych, którzy wiedzą, że mają mało czasu. Za mało, by choć na chwilę przerwać codzienny galop, życie w bezwładzie i ogłuszeniu – i zapytać samych siebie: Po co to wszystko? Skąd i po co w tym ja? Jak mam żyć? I co ze mną będzie, kiedy mnie tu zabraknie? Mogę na kogoś liczyć? A może zawsze byłem i będę sam? A może w ogóle nie będę?

Hartman przygląda się uważnie, jak z tymi rozterkami radzili sobie filozofowie i myśliciele od Arystotelesa po egzystencjalistów i postmodernistów. Jego wyprawa w Krainę Największych Pytań jest fascynująca, bo czytelnik poznaje samego siebie.

„Myśli przychodzą i odchodzą, potem przychodzą znowu i znowu odchodzą, a życie toczy się, jakby ich wcale nie było. Życie przecież nie jest myśleniem. Myślenie jest raczej przerwą w życiu, niż jego integralną częścią” – pisze Hartman.

O takich jak Jan Hartman mówiono kiedyś l’enfant terrible, straszny bachor. Krnąbrny i niewygodny, nieraz bezczelnie rozstawiający po kątach. Suwerenny i niezależny. W swoim myśleniu najszczerzej inny od nakazów obiegowej, tandetnej wiary, czy zwyczajów tej albo innej „wsi spokojnej”. Także filozoficznej. Tacy jak on są potrzebni jak tlen naszej kulturze: ospałej i zadowolonej z siebie, na powierzchni której królują niemrawe zbiorowe atawizmy i przymus poprawności, a we wnętrzu kotłuje się barbarzyństwo i głupota. prof. Zbigniew Mikołejko

Prof. Jan Hartman jest filozofem i etykiem. Studiował na KUL. Doktoryzował się i habilitował na UJ. Obecnie, jako profesor zwyczajny UJ, kieruje Zakładem Filozofii i Bioetyki na Wydziale Nauk o Zdrowiu. Autor kilkunastu książek, w tym podręczników: „Jak poważnie studiować filozofię”, „Wstęp do filozofii” i „Bioetyka dla lekarzy”, założyciel i redaktor czasopisma filozoficznego „Principia”, przez wiele lat zaangażowany w działalność społeczną na rzecz rozwoju filozofii w Polsce. Jego najważniejsze książki to „Heurystyka filozoficzna”, „Techniki metafilozofii” i „Wiedza – Byt – Człowiek”. W pracy naukowej zajmuje się metafilozofią (opracował autorski projekt „heurystyki filozoficznej” oraz „teorii neutrum”), filozofią polityki, etyką i bioetyką. Bierze udział w licznych debatach publicznych – zarówno jako polityk, jak i publicysta. W 2009 otrzymał nagrodę Grand Press w kategorii Publicystyka.